Obowiązki Chrzestnych – zadania i formalności

obowiązki chrzestnych

Rodzice chrzestni pełnią ważną funkcję w życiu dziecka. Mowa tu przede wszystkim o współodpowiedzialności za wychowanie go w wierze katolickiej, którą biorą na siebie w dniu Chrztu Świętego. Chrzestni powinni służyć zawsze radą oraz przykładem będąc wzorem dla chrześniaka i chrześnicy. Dlatego rodzice dziecka muszą dobrze zastanowić się, czy osoba, którą wybierają, spełnia wszystkie kryteria, gdyż wybór matki i ojca chrzestnego to decyzja na lata. Jakie są obowiązki chrzestnych?

Obowiązki chrzestnych – jakie są zadania matki chrzestnej?

Świadoma swoich zadań matka chrzestna to „druga mama”, którą powinny łączyć z dzieckiem silniejsze więzi. Tworzą się one w sposób naturalny, gdy chrzestna przez wiele lat uczestniczy w życiu dorastającego chrześniaka lub chrześnicy.

Pomaga ona objaśniać dziecku tajemnice wiary oraz dbać o przyjmowanie przez nie sakramentów świętych. Warto pamiętać, że prezenty, nawet te najcenniejsze z okazji pierwszej komunii, pod choinkę czy na urodziny nie wypełniają wszystkich obowiązków. Dobra matka chrzestna nie tylko uczestniczy we wszystkich uroczystościach i obdarowuje dziecko prezentami, ale przede wszystkim pomaga w wychowywaniu dziecka oraz w jego duchowym rozwoju i świadomym uczestnictwie w życiu kościoła.

Podczas przygotowań ceremonii Chrztu, w zależności od rodzinnej tradycji, matka chrzestna może mieć różne zadania. Najczęściej możemy się spotkać ze zwyczajem kupowania ubranka dla malucha i pieczeniem tortu. Dobrze też jest pomóc rodzicom dziecka w przygotowaniu przyjęcia lub zabrać malucha na dłuższy spacer, by dać trochę odsapnąć mamie. Kwestie zakupu ubranka czy przygotowywania tortu najlepiej przedyskutować z rodzicami przed uroczystością.

W trakcie mszy matka chrzestna wypowiada wspólnie z rodzicami i chrzestnym poszczególne zdania przysięgi. Należy do niej również zatroszczenie się o białą szatkę i nałożenie jej w odpowiednim momencie mszy na dziecko. Powinna także zadbać o pamiątkowy upominek dla malucha. Tutaj możliwości jest wiele dlatego podarunek to kwestia indywidualna.

Kościół określa kilka warunków, które kobieta musi spełnić, by zostać matką chrzestną. Należą do nich między innymi:

  • ukończone 16 lat,
  • przyjęty sakrament chrztu oraz bierzmowania,
  • chrzestna powinna być praktykującą katoliczką.

Obowiązki chrzestnych- jakie są zadania ojca chrzestnego?

Zadania ojca chrzestnego według prawa kanonicznego to przede wszystkim dbanie o to, aby dziecko prowadziło chrześcijańskie życie i świadomie uczestniczyło w życiu kościoła. Obowiązki te są bardzo zbliżone do tych, dotyczących matki chrzestnej. Ojciec chrzestny powinien być dla malucha autorytetem, wspierać go oraz być jego duchowym przewodnikiem.

W razie potrzeby musi być gotów zastąpić nieobecnego ojca. Odpowiedzialny ojciec chrzestny powinien uczestniczyć w życiu chrześniaka lub chrześniaczki na co dzień, nie tylko od święta. Zabranie co jakiś czas chrześniaka na wycieczkę do zoo czy też do kina, nie powinno być sytuacją niespotykaną.

Ojciec chrzestny może także uczestniczyć w przygotowaniach do Chrztu. Pomoc przy zakupach, „zorganizowanie” dodatkowych krzeseł, odebranie gości, którzy przyjechali z daleka, pomoc w transporcie- to typowe zadania dla chrzestnego. Najlepszym rozwiązaniem jest dokładne ustalenie z rodzicami przed ceremonią, jakimi zadaniami ojciec chrzestny ma się zająć.

Według tradycji zazwyczaj chrzestny kupuje świecę do chrztu i to on zapala ją podczas Mszy Świętej od paschału. Po uroczystości rodzice zazwyczaj zabierają ją do domu. Zakup świecy warto wcześniej uzgodnić z rodzicami dziecka.

Ojciec chrzestny zobowiązany jest do dostarczenia zaświadczenia, które potwierdza, że nie istnieją przeciwwskazania do podjęcia roli chrzestnego. Zaświadczenie to można pobrać ze swojej parafii. Dodatkowo zarówno chrzestna, jak i chrzestny muszą potwierdzić, że przystąpili do spowiedzi przed chrzcielnej.

udostępnij ten post Swoim Znajomym

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pamiętaj, że możemy otrzymać prowizję, gdy klikniesz na nasze linki i dokonasz zakupu. Jednakże, nie ma to wpływu na nasze recenzje i porównania. Staramy się, aby wszystko było sprawiedliwe i wyważone, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru dla Ciebie.

ZOSTAŃMY W KONTAKCIE