przebieg ceremonii chrztu

Przebieg Ceremonii Chrztu

Biorąc udział w ceremonii Chrztu Świętego jako rodzice dziecka lub rodzice chrzestni, warto wcześniej zapoznać się szczegółowo z jej poszczególnymi etapami. Dzięki temu podczas mszy oraz udzielania sakramentu skupienie się na przeżywaniu tych wyjątkowych chwil stanie się o wiele łatwiejsze. Niech ten moment pozostanie w pamięci na całe życie, by po latach móc z łatwością opowiedzieć dziecku jak wyglądał dzień Chrztu i jakie towarzyszyły mu emocje.

Przebieg ceremonii chrztu składa się z kilku głównych etapów zawierających istotne czynności, które mają swoją wartość symboliczną, i których znajomość otwiera tajniki sakramentu.

Przebieg ceremonii Chrztu Świetego

Ceremonia Chrztu Świętego rozpoczyna się od słów kapłana:

– Jakie imię wybraliście dla swojego dziecka?

W tym momencie rodzicie podają imię dziecka, np:

– Alicja Karolina

Następnie kapłan pyta rodziców:

– O co prosicie Kościół święty dla Alicji Karoliny?

Rodzice odpowiadają:

– O Chrzest.

W tym momencie kapłan rozpoczyna właściwą ceremonię mówiąc:

– Prosząc o Chrzest dla Waszego dziecka przyjmujecie na siebie obowiązek wychowania go w wierze, aby zachowując Boże przykazania, miłowało ono Boga i bliźniego, jak nas nauczył Jezus Chrystus. Czy jesteście świadomi tego obowiązku?

Rodzice odpowiadają:

– Jesteśmy świadomi.

Następnie kapłan zwraca się do rodziców chrzestnych:

– Rodzice chrzestni, czy jesteście gotowi pomagać rodzicom tego dziecka w wypełnianiu ich obowiązku?

Rodzice chrzestni odpowiadają:

– Jesteśmy gotowi.

Kapłan zwraca kolejne słowa do dziecka:

– Alicjo Karolino, wspólnota chrześcijańska przyjmuje cię z wielką radością. Ja zaś w imieniu tej wspólnoty znaczę cię znakiem Krzyża, a po mnie naznaczą cię tym samym znakiem Chrystusa Zbawiciela twoi rodzice i chrzestni.

Po tych słowach kapłan zbliża się do dziecka, by nakreślić na jego czole znak krzyża. Po nim czynią to samo rodzice oraz chrzestni.

Po wykonaniu znaku krzyża na czole dziecka, kapłan przystępuje do dalszego odprawiania mszy świętej, która przebiega w sposób normalny, aż do momentu kazania, po którym to następuje faktyczny obrzęd udzielenia Sakramentu Chrztu Świętego (w tym momencie matka chrzestna powinna mieć przygotowaną białą szatę, a ojciec chrzestny świecę chrzcielną).

Kapłan odmawia modlitwę poświęcenia wody lub dziękczynną, następnie zwraca się znów do rodziców dziecka i rodziców chrzestnych następującymi słowami:

– Drodzy rodzice i chrzestni. Przyniesione przez was dziecko otrzymuje z miłości Bożej przez sakrament Chrztu nowe życie z wody i z Ducha Świętego. Starajcie się wychować je w wierze tak, aby zachować w nim to Boże życie od skażenia grzechem i umożliwić jego ustawiczny rozwój. Jeśli więc, kierując się wiarą, jesteście gotowi podjąć się tego zadania, to wspominając swój własny Chrzest, wyrzeknijcie się grzechu i wyznajcie wiarę w Jezusa Chrystusa. Jest to wiara Kościoła, w której wasze dziecko otrzymuje Chrzest. Czy wyrzekacie się grzechu, aby żyć w wolności dzieci Bożych?

Wszyscy wspólnie odpowiadają: – Wyrzekamy się

Kapłan: – Czy wyrzekacie się wszystkiego, co prowadzi do zła, aby was grzech nie opanował?

Odpowiadamy: – Wyrzekamy się.

Kapłan: – Czy wyrzekacie się szatana, który jest głównym sprawcą grzechu?

Odpowiadamy: – Wyrzekamy się.

Kapłan: – Czy wierzycie w Boga Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi?

Odpowiadamy: – Wierzymy.

Kapłan: – Czy wierzycie w Jezusa Chrystusa?

Odpowiadamy: – Wierzymy.

Kapłan: – Czy wierzycie w Ducha Świętego?

Odpowiadamy: – Wierzymy.

Na zakończenie tej części obrzędu, kapłan mówi:

– Taka jest nasza wiara. Taka jest wiara Kościoła, której wyznawanie jest naszą chlubą, w Chrystusie, Panu naszym.

Odpowiadamy: – Amen.

Następnie kapłan przystępuje do kolejnego punktu ceremonii, podczas którego nastąpi ochrzczenie dziecka, poprzez polanie jego głowy wodą święconą.

Kapłan pyta:

– Czy chcecie aby Alicja Katarzyna otrzymała Chrzest w wierze Kościoła, którą przed chwilą wyznaliśmy?

Odpowiadamy: – Chcemy.

Kapłan mówi: – Alicjo Katarzyno, ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego (jednocześnie polewając wodą święconą znak krzyża na główce dziecka).

Wszyscy razem mówimy: – Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu jak była na początku, teraz i zawsze, i na wieki wieków amen.

Następnie kapłan namaszcza czoło dziecka Krzyżmem Świętym, a dziecko otrzymuje białą szatę, przygotowaną przez matkę chrzestną (kładziemy ją na tułów maluszka).

Na zakończenie ceremonii Chrztu kapłan mówi:

– Alicjo Karolino, stałaś się nowym stworzeniem i przyoblekłaś się w Chrystusa, dlatego otrzymujesz białą szatę. Niech twoi bliscy słowem i przykładem pomogą ci zachować godność dziecka Bożego nieskalaną aż po życie wieczne.

Wszyscy odpowiadamy: – Amen.

Kapłan: – Przyjmujcie światło Chrystusa.

Następuje teraz zapalenie świecy od paschału (zwyczajowo czyni to ojciec chrzestny).

Kapłan mówi: – Podtrzymywanie tego światła powierza się wam, rodzice i chrzestni, aby wasze dziecko, oświecone przez Chrystusa, postępowało zawsze jak dziecko światłości, a trwając w wierze, mogło wyjść na spotkanie przychodzącego Pana razem z wszystkimi Świętymi w niebie.

Po zakończeniu ceremonii Chrztu świętego kapłan przystępuje do dalszej części mszy świętej, podczas której rodzice wraz z chrzestnymi są zobowiązani do przyjęcia Komunii świętej. Po mszy chrzestni zazwyczaj udają się do zakrystii, by tam złożyć podpis pod oświadczeniem o ich udziale w obrzędzie Chrztu Świętego.

Przed ceremonią warto również zapoznać się z symboliką poszczególnych przedmiotów wykorzystywanych podczas ceremonii:

  • woda święcona – nawiązuje ona do Chrztu samego Jezusa Chrzystusa w rzece Jordan. Ma ona moc oczyszczania z grzechu,
  • krzyżmo Święte –to mieszanina oliwy z oliwek oraz balsamu; zgodnie z wiarą także ma moc oczyszczającą. Stanowi również swego rodzaju potwierdzenie naznaczenia przez samego Boga Ojca,
  • biała szata dla dziecka– biel jest kolorem niewinności oraz cnoty wolnej od grzechu pierworodnego,
  • świeca chrzcielna – zapala się ja na znak, że ochrzczone dziecko stało się dzieckiem światłości.

Przebieg ceremonii chrztu – dokumentowanie

Z pewnością rodzice oraz najbliższa rodzina będą chcieli mieć pamiątkę z ceremonii w postaci zdjęć lub krótkiego filmu, dlatego pamiętajmy, aby starać się robić to dyskretnie i w odpowiednich momentach mszy świętej (nie podczas modlitw lub czytań, a np. w czasie śpiewu i samej ceremonii Chrztu).

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *