Chrzciny w domu, to z wiadomych względów o wiele bardziej wymagające rozwiązanie w porównaniu z przyjęciem w lokalu. O wszystko trzeba zatroszczyć się samemu, począwszy od jedzenia, stołów aż po dekoracje. Jednak dzięki dobrej organizacji oraz pomocy najbliższych członków rodziny, przygotowanie tej imprezy powinno pójść gładko.
Jeszcze parę lat temu tego typu imprezy odbywały się zazwyczaj w domowym zaciszu. Większość naszych babć czy rodziców nigdy nie sądziła, że zorganizowanie przyjęcia w lokalu będzie możliwe i tak łatwo dostępne. Czasy się zmieniły i przyjęcia z okazji Chrztu bardzo często odbywają się właśnie w restauracjach. Jednak nie wszyscy mogą lub chcą organizować chrzciny w lokalu. Wielu rodziców uważa, że przyjęcia w domu mają mniej oficjalny charakter i przez to panuje na nich o wiele przyjemniejsza atmosfera. O czym więc należy pamiętać, by chrzciny w domu były udane i miło zapamiętane przez wszystkich gości?
Chrzciny w domu – lista gości i zaproszenia
Na samym początku nie obejdzie się bez sporządzenia dokładnej liczby gości. Na jej czele powinni znaleźć się rodzice chrzestni, ponieważ pełnią oni bardzo ważną funkcję w całym przedsięwzięciu. Po wypisaniu wszystkich uczestników imprezy wiemy już, ile mniej więcej potrzebujemy miejsc przy stole, zakładając oczywiście, ze wszyscy goście się pojawią. Wręczaniem lub wysłaniem zaproszeń trzeba zająć się odpowiednio wcześnie, nie zostawiając tego na ostatnią chwilę. Warto również poprosić gości o potwierdzenie przybycia.
Menu czyli co zaserwować gościom
Chrzciny w domu nie muszą oznaczać wielu godzin spędzonych w kuchni. Wciąż mamy do dyspozycji cateringi, dzięki którym ten niezwykle czasochłonny element przyjęcia możemy zlecić profesjonalistom. Warto przemyśleć skorzystanie z tej opcji szczególnie wtedy, gdy nie czujemy się w tej dziedzinie zbyt pewnie i nie chcemy, by wyręczały nas w tym osoby najbliższe. Bez względu na to, jaką wybierzemy opcję, konieczne jest ustalenie menu przyjęcia. Tutaj należy brać pod uwagę nie tylko własne preferencje, ale również i gości, szczególnie tych przywiązanych do kuchni tradycyjnej. Kuchnia azjatycka lub meksykańska może nie przypaść do gustu naszym babciom czy wujkom. Najlepiej pójść na kompromis serwując zarówno dania tradycyjne, jak i orientalne, do wyboru.
Dekoracje – czy zawsze są konieczne?
Ozdabianie pomieszczenia, w którym zasiądą goście, nie jest koniecznością jednak nawet niewielkie elementy dekoracyjne sprawiają, że atmosfera przyjęcia staje się wyjątkowa. Jeśli salon lub pokój nie ma zbyt dużej powierzchni, warto wybrać skromniejsze dodatki w postaci świeżych kwiatów na stole i słodkości ozdobionych dziecięcymi akcentami. Mogą to być np. ciasteczka w kształcie bucików lub wózeczka. Dysponując większą powierzchnią, można pokusić się o przygotowanie słodkiego stołu, który z pewnością będzie stanowił niemałą dekorację i zarazem atrakcję dla gości. Słodki stół ozdobiony małymi balonikami oraz girlandami w pastelowych kolorach zawsze prezentuje się pięknie. W centralnym miejscu stołu powinien znaleźć się również odpowiednio udekorowany tort.
Aby wszyscy zaproszeni gości czuli się podczas przyjęcia jak najlepiej, warto pomyśleć o przygotowaniu winietek. Usadzenie wszystkich członków rodziny tak by każdy miał obok siebie kogoś znajomego to z pewnością dobry pomysł. Miłym akcentem dla gości najczęściej kojarzonym z weselem są podziękowania. Taką niespodzianką można jednak zaskoczyć również gości na chrzcinach. Podziękowania mogą pojawić się w formie małych pudełeczek lub zawiniątek wypełnionych słodkościami wraz z dołączonym liścikiem, na którym znajdzie się miłe słowo, lub wierszyk skierowany do gości. Ciekawym pomysłem jest obdarowanie gości pięknie opakowanymi miodowymi ciasteczkami lub pierniczkami w kształcie serduszek.
O czym jeszcze warto pamiętać, organizując chrzciny w domu?
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że nie należy zrażać się drobnymi niedociągnięciami. W końcu jest to przeżycie głównie duchowe, a na pierwszym planie jest maluch. Warto również korzystać z pomocy oferowanej przez najbliższych i przydzielać im nawet drobne zadania związane z uroczystością. Zabranie dziecka na spacer lub przygotowanie krzeseł to przykłady zadań, które nie obciążą zbytnio najbliższych, a rodzicom pozwolą zyskać kilka chwil wytchnienia przed uroczystością.