prezent na chrzest od chrzestnej (2)

Prezent na Chrzest od chrzestnej

Wybranie prezentu dla chrześnicy lub chrześniaka nie należy do zadań łatwych. Ogromny wybór upominków zarówno o charakterze świeckim, jak i religijnym sprawia, że podjęcie decyzji o zakupie może być trudne. Jak powinien być prezent na Chrzest od chrzestnej?

W wielu częściach naszego kraju matka chrzestna jest odpowiedzialna za zakup ubranka do Chrztu oraz białej szatki. Wybór szatki chrzcielnej jest zazwyczaj omawiany wspólnie z rodzicami po to, by była ona zgodna z ich upodobaniami. Jednak w wielu miejscach zwyczaj ten nie obowiązuje, a chrzestna sama decyduje o wyborze prezentu dla chrześnicy lub chrześniaka.

Część osób występujących w roli rodzica chrzestnego wręcza jedynie symboliczną kartkę z życzeniami wraz z określoną kwotą pieniędzy. Jest to oczywiście rozwiązanie bardzo praktyczne, jednak warto zastanowić się również nad prezentem, który nie zostanie zapomniany i będzie stanowił dla dziecka piękną pamiątkę nawet po wielu latach.

prezent na chrzest od chrzestnej

Srebrne pamiątki czyli tradycyjny prezent na Chrzest od chrzestnej

Srebrny medalik

Pierwszą propozycją prezentu od matki chrzestnej na Chrzest jest srebrny medalik z Matką Boską. To upominek tradycyjny, często wybierany przez rodziców chrzestnych. Z pewnością stanowi on piękną pamiątkę na lata. Warto zwrócić uwagę, by zarówno łańcuszek, jak i medalik były wykonane z wysokiej jakości srebra. Bardzo często do tego typu prezentu dołączane są eleganckie pudełka, wewnątrz których znajduje się miejsce na indywidualną dedykację.

Srebrna łyżeczka

To kolejny bardzo tradycyjny prezent mający w sobie wiele uroku. Zwyczaj obdarowywania nowo narodzonego dziecka srebrną łyżeczką istnieje od wielu pokoleń. Nie jest to upominek podyktowany jedynie panującą modą. Srebrna łyżeczka na Chrzest jest ponadczasową propozycją upominku dla chrześnicy lub dla chrześniaka. Na rączce łyżeczki najczęściej umieścić można datę i godzinę narodzin dziecka oraz datę chrztu, wagę, a nawet jego wzrost. Natomiast wewnątrz etui prezentowego można dodatkowo wygrawerować życzenia, dedykację, grafikę lub zdjęcie.

Posrebrzany album na zdjęcia

Choć obecnie większość zdjęć przechowywana jest w formie elektronicznej, to jednak wydrukowane fotografie z Chrztu dziecka opakowane w piękny posrebrzany album prezentują się wyjątkowo. Album dodatkowo zachęca, by sięgać po niego częściej. O zdjęciach przechowywanych gdzieś na dysku komputera szybko zapominamy, przez co nie powracamy zbyt często do wielu pięknych chwil w naszym życiu. Wysokiej jakości album wykonany z odpornych na zniszczenie materiałów przetrwa wiele lat, zachowując swój pierwotny blask.

Zabawki i akcesoria dziecięce na Chrzest

Wielu rodziców chrzestnych decyduje się na zakup różnorodnych akcesoriów i ubranek. Najczęściej są to grające lub drewniane zabawki, modele na kółkach, piękne sukieneczki lub eleganckie garniturki. Trzeba jednak pamiętać, że każda zabawka, jeździk czy leżaczek bardzo szybko odejdzie w zapomnienie lub ulegnie zniszczeniu. Z pewnością są to prezenty praktyczne, jednak mogą być wybierane również z okazji wielu innych wydarzeń, chociażby świąt czy urodzin dziecka. Chrzest jest natomiast wydarzeniem, które w życiu dziecka zdarza się tylko raz. Zasługuje na pamiątkę wyjątkową, dzięki której dziecko nawet po wielu latach będzie mogło na nią spojrzeć i pomyśleć z życzliwością o matce chrzestnej. Oprócz tego religijny charakter tej uroczystości sugeruje wybór prezentów w takim właśnie tonie.

Zgodnie z panującą tradycją a może bardziej przyzwyczajeniami, od rodziców chrzestnych oczkuje się, by ich prezenty były okazałe i wyróżniały się na tle innych. Jednak warto pamiętać, że rolą i zadaniem zarówno matki, jak i ojca chrzestnego jest przede wszystkim pomoc w wychowaniu dziecka w wierze. Prezenty natomiast są jedynie dodatkiem i powinny być dostosowane do możliwości finansowych osoby obdarowującej.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *