Prezent na Chrzest od chrzestnej

prezent na chrzest od chrzestnej

Wybranie prezentu dla chrześnicy lub chrześniaka nie należy do zadań łatwych. Ogromny wybór upominków zarówno o charakterze świeckim, jak i religijnym sprawia, że podjęcie decyzji o zakupie może być trudne. Jak powinien być prezent na Chrzest od chrzestnej?

W wielu częściach naszego kraju matka chrzestna jest odpowiedzialna za zakup ubranka do Chrztu oraz białej szatki. Wybór szatki chrzcielnej jest zazwyczaj omawiany wspólnie z rodzicami po to, by była ona zgodna z ich upodobaniami. Jednak w wielu miejscach zwyczaj ten nie obowiązuje, a chrzestna sama decyduje o wyborze prezentu dla chrześnicy lub chrześniaka.

Pomysły na prezent na Chrzest od Chrzestnej

Srebrny medalik z łańcuszkiem

Pierwszą propozycją prezentu od matki chrzestnej na Chrzest jest srebrny medalik z Matką Boską. To upominek tradycyjny, często wybierany przez rodziców chrzestnych. Z pewnością stanowi on piękną pamiątkę na lata.

Warto zwrócić uwagę, by zarówno łańcuszek, jak i medalik były wykonane z wysokiej jakości srebra. Bardzo często do tego typu prezentu dołączane są również eleganckie pudełka, wewnątrz których znajduje się miejsce na indywidualną dedykację.

Srebrna łyżeczka

To kolejny bardzo tradycyjny prezent mający w sobie wiele uroku. Zwyczaj obdarowywania nowo narodzonego dziecka srebrną łyżeczką istnieje od wielu pokoleń. Nie jest to upominek podyktowany jedynie panującą modą. Srebrna łyżeczka na Chrzest jest ponadczasową propozycją upominku dla chrześnicy lub dla chrześniaka.

Na rączce łyżeczki najczęściej umieścić można datę i godzinę narodzin dziecka oraz datę chrztu, wagę, a nawet jego wzrost. Wewnątrz etui prezentowego można dodatkowo wygrawerować życzenia, dedykację, grafikę lub zdjęcie.

Album na zdjęcia z personalizowaną okładką 

Choć obecnie większość zdjęć przechowywana jest w formie elektronicznej, to jednak wydrukowane fotografie z Chrztu dziecka wciąż są bardziej doceniane po latach. Opakowane w piękny drewniany album prezentują się wyjątkowo.

Album dodatkowo zachęca, by sięgać po niego częściej. O zdjęciach przechowywanych gdzieś na dysku komputera szybko zapominamy, przez co nie powracamy zbyt często do wielu pięknych chwil w naszym życiu. Wysokiej jakości album wykonany z odpornych na zniszczenie materiałów przetrwa wiele lat, zachowując swój pierwotny blask.

Pudełko wspomnień

Drewniane pudełko wspomnień wręczane z okazji Chrztu Świętego przez rodziców chrzestnych to w ostatnim czasie prawdziwy hit. Wieko takiego pudełka można spersonalizować, umieszczając na nim imię dziecka, datę Chrztu, a nawet wagę, wzrost i godzinę urodzenia.

Wewnątrz pudełka znajdują się małe przegródki przygotowane do umieszczenia w nich emblemacików w kształcie serduszek lub kółeczek oraz dziecięcych akcesoriów. Na drewnianych serduszkach znajdują się zabawne napisy np. „na pierwszy ząbek”, „na pierwszy smoczek” „na pierwsze słowo” i wiele innych do wyboru. Taka pamiątka z pewnością wywoła uśmiech na twarzy rodziców, a dla dziecka będzie w przyszłości wspaniałą pamiątką z najmłodszych lat.

Drewniana księga gości 

Pamiątkowe księgi gości w tradycyjnej, książkowej formie to dość popularny pomysł na prezent. Jednak księga gości w postaci obrazu, do którego goście wrzucają urocze skrzydełka, serduszka lub inne kształty to bardzo ciekawa i oryginalna wersja. Na skrzydełkach każdy uczestnik uroczystości może umieścić dowolny tekst skierowany do malucha.

Taka pamiątka może stanowić również piękną dekorację dziecięcego pokoju. Jeszcze przed uroczystością warto poinformować rodziców dziecka o zamiarze wręczenia tego rodzaju pamiątki. Dzięki temu będą mieli oni szansę zorganizować miejsce, w którym goście wpiszą się do księgi.

Zabawki i akcesoria dziecięce na Chrzest – czy to zawsze dobry pomysł?

Część osób występujących w roli rodzica chrzestnego wręcza jedynie symboliczną kartkę z życzeniami wraz z określoną kwotą pieniędzy. Jest to oczywiście rozwiązanie bardzo praktyczne, jednak warto zastanowić się również nad prezentem, który nie zostanie zapomniany i będzie stanowił dla dziecka piękną pamiątkę nawet po wielu latach.

Wielu rodziców chrzestnych decyduje się na zakup różnorodnych akcesoriów i ubranek z okazji Chrztu Świętego. Najczęściej są to grające lub drewniane zabawki, modele na kółkach, piękne sukieneczki lub eleganckie garniturki. Trzeba jednak pamiętać, że każda zabawka, jeździk czy leżaczek bardzo szybko odejdzie w zapomnienie lub ulegnie zniszczeniu. Z pewnością są to prezenty praktyczne, jednak mogą być wybierane również z okazji wielu innych wydarzeń, chociażby świąt czy urodzin dziecka. Chrzest jest natomiast wydarzeniem, które w życiu dziecka zdarza się tylko raz. Zasługuje na pamiątkę wyjątkową, dzięki której dziecko nawet po wielu latach będzie mogło na nią spojrzeć i pomyśleć z życzliwością o matce chrzestnej. Oprócz tego religijny charakter tej uroczystości sugeruje wybór prezentów w takim właśnie tonie.

Prezent na Chrzest od chrzestnej – podsumowanie

Zgodnie z panującą tradycją a może bardziej przyzwyczajeniami, od rodziców chrzestnych oczekuje się, by ich prezenty były okazałe i wyróżniały się na tle innych. Jednak warto pamiętać, że rolą i zadaniem zarówno matki, jak i ojca chrzestnego jest przede wszystkim pomoc w wychowaniu dziecka w wierze. Dlatego prezent na Chrzest od ojca chrzestnego tak samo jak od matki chrzestnej jest jedynie dodatkiem i powinien być dostosowany do możliwości finansowych osoby obdarowującej.

udostępnij ten post Swoim Znajomym

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pamiętaj, że możemy otrzymać prowizję, gdy klikniesz na nasze linki i dokonasz zakupu. Jednakże, nie ma to wpływu na nasze recenzje i porównania. Staramy się, aby wszystko było sprawiedliwe i wyważone, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru dla Ciebie.

ZOSTAŃMY W KONTAKCIE