Chrzest dziecka to ogromne wydarzenie, do którego powinniśmy się odpowiednio przygotować. Wbrew pozorom samodzielna organizacja wcale nie musi być trudna.
Istotne jest jednak to, aby pamiętać nawet o najmniejszych szczegółach, gdyż to one wpływają na charakter uroczystości oraz odczucia uczestników. Skorzystaj z poniższych wskazówek, jeśli nie chcesz popełnić często spotykanych błędów.
1. Załatw formalności
Uroczystości nie należy planować bez wcześniejszej wizyty w kancelarii parafialnej. Może okazać się, że organizacja chrztu w interesującym nas terminie będzie niemożliwa. Jeśli zależy nam na konkretnej dacie (np. Świętach Bożego Narodzenia), to koniecznie „zarezerwujmy ją” z odpowiednim wyprzedzeniem.
Ważne jest również to, aby w ustalonym terminie dostarczyć wszystkie potrzebne dokumenty m.in. akt urodzenia. Należy dodać, że w niektórych parafiach przeprowadzane są nauki dla rodziców oraz chrzestnych, które są obowiązkowe. Nie można również zapomnieć o spowiedzi – najczęściej otrzymuje się zaświadczenie, które musi zostać podpisane przez spowiednika, a następnie dostarczone do kancelarii parafialnej.
2. Zakup szatkę i świecę
Opisywany sakrament wymaga zakupu szatki oraz świecy. To właśnie one symbolizują rozpoczęcie nowego życia w wierze. Podczas wyboru świecy dobrze jest postawić na produkt dość gruby, który nie ulegnie przypadkowemu złamaniu w najmniej spodziewanym momencie. Trzeba podkreślić, że jest ona zapalona podczas uroczystości. Szatki występują w różnych wariantach, a więc wszystko zależy od indywidualnych upodobań.
3. Wybierz odpowiedni strój
Wiadomym jest, że dziecko przystępujące do sakramentu chrztu świętego musi być ubrane na biało. Zakup eleganckiego stroju dla maluszka to często spory wydatek, a więc dobrze jest rozważyć zamówienie przez internet. Rodzice również muszą prezentować się adekwatnie do okazji. Odpadają sukienki o długości mini, odkryte ramiona, czy też głębokie dekolty.
4. Zaproś gości
Zdecydowana większość osób decyduje się na zakup gotowych zaproszeń na chrzest. Jest to rozwiązanie wygodne, a jednocześnie bezproblemowe i tanie. Oczywiście muszą one zostać wręczone z odpowiednim wyprzedzeniem, tak aby nie okazało się, że bliscy mają już inne plany. Zapraszanie gości na ostatni moment nie jest zbyt kulturalne. Nie można jednoznacznie powiedzieć, kto powinien zapewnić nocleg osobom przyjezdnym. Można spotkać się z opinią, że za hotel powinni zapłacić organizatorzy uroczystości.
5. Przygotuj poczęstunek
Po zakończonej mszy świętej należy zaprosić gości na poczęstunek. Ograniczony budżet nie jest tutaj przeszkodą, ponieważ przyjęcie może mieć miejsce w domu. To, jakie potrawy zaserwujemy zależy w dużej mierze od umiejętności kulinarnych, osobistych upodobań i posiadanych środków finansowych. Nie masz czasu na przyrządzanie dań? Pomyśl o cateringu! Najwygodniejszą opcją jest zaproszenie uczestników ceremonii do restauracji. Nie zapomnijmy jednak o wcześniejszej rezerwacji – najlepiej dokonać jej kilka tygodni przed datą chrztu.
6. Pamiętaj o pamiątce
Prezent od rodziców z okazji chrztu powinien być wyjątkowy. Jest to pamiątka, która nawet po latach będzie przypominać o uroczystości.
Dobrą opcją są:
- złoty medalik,
- łańcuszek z grawerem,
- czy też święty obrazek.
Wiadomym jest, że dzieci oczekują zupełnie innych upominków. Warto jest więc wręczyć maluchowi zabawkę, która wywoła w nim radość i będzie długoletnią pamiątką wspaniałego dnia. Jeśli poszukujesz inspiracji na podarunek dla pociechy, to zapoznaj się z wpisem na stronie Zabawka i Wyprawka: https://zabawkaiwyprawka.pl/blog/co-kupic-na-chrzest.html. To prawdziwa pigułka wiedzy dla poszukujących wymarzonego upominku.