Prezent na Chrzest od chrzestnego

prezent na chrzest od chrzestnego (2)

Każdy kto zostanie poproszony o pełnienie roli ojca chrzestnego powinien czuć się wyróżniony. To ważna funkcja zobowiązująca chrzestnego do pomagania rodzicom w wychowaniu dziecka w wierze. Jaki prezent może podarować chrzestny? Czy prezent na Chrzest od chrzestnego powinien być tradycyjny?

W dniu Chrztu Świętego ojciec chrzestny wręcza chrześnicy lub chrześniakowi upominek, który będzie dla dziecka pamiątką z tego ważnego wydarzenia. Oto kilka tradycyjnych, ale i oryginalnych pomysłów na prezent z okazji Chrztu.

Pomysły na prezent na Chrzest od Chrzestnego

Biblia dla dzieci

Biblia to idealny prezent na Chrzest od chrzestnego dla chłopca i dziewczynki. Wręczana właśnie przez ojca chrzestnego ma wymiar niezwykle symboliczny. To właśnie chrzestny oraz chrzestna w dniu Chrztu zobowiązują się pomagać rodzicom w wychowywaniu dziecka w wierze. Jak wiadomo Biblia jest podstawą religii chrześcijańskiej. Taki podarunek w przyszłości zachęci malucha do poznawania historii biblijnych zawartych w Starym i Nowym Testamencie.

Biblie w wersjach przeznaczonych dla dzieci napisane są prostym i zrozumiałym dla nich językiem. Zawarte w nich kolorowe ilustracje z pewnością przyciągają uwagę malucha. Na wielu tego typu pamiątkach można wykonywać dowolne nadruki wraz z imieniem oraz fotografią dziecka.

Srebrny obrazek z Aniołem Stróżem

Prezent od rodziców chrzestnych powinien być dla dziecka pamiątką, nawet po latach dlatego warto przemyśleć zakup tradycyjnych srebrnych upominków. Zwyczaj obdarowywania dziecka srebrnymi przedmiotami z okazji Chrztu Świętego istnieje już od wielu pokoleń. Srebrny obrazek przedstawiający postać Anioła Stróża to tradycyjny upominek nawiązujący do religijnego charakteru uroczystości, jaką jest Chrzest.

Obrazki te nie są w całości wykonywane ze srebra, a jedynie posrebrzane co jednak wystarcza by były one odporne na upływ czasu. Na odwrocie takiego obrazka umieścić można dowolną dedykację lub życzenia skierowane do chrześnicy, lub chrześniaka, które będą przypominać dorastającemu dziecku o osobie obdarowującej.

Srebrny smoczek

Smoczki czy też grzechotki to przedmioty, które kojarzą się z dzieciństwem. Te wykonane ze srebra wyglądają niezwykle uroczo a przede wszystkim wyjątkowo. Wyjątkowość tę można dodatkowo podkreślić, wykonując na smoczku grawer. Jest to upominek przede wszystkim pamiątkowy, dlatego powinien w przyszłości przypominać dziecku o obdarowującym, którym w tym przypadku jest Ojciec Chrzestny.

Na smoczku najczęściej graweruje się imię dziecka, datę jego narodzin wraz z dokładną godziną. Często umieszcza się także wagę i wzrost malucha oraz datę Chrztu. Wewnątrz takiego smoczka nierzadko zamknięte są niewielkie kuleczki, które podczas potrząsania wydają urocze dźwięki niczym grzechotka.

Obraz z Aniołem Stróżem

Niezwykły prezent na Chrzest od chrzestnego może stanowić obraz z nadrukowaną na płótnie dowolną grafiką lub zdjęciem. Na obrazie dodatkowo umieszcza się dowolny napis taki jak imię dziecka, datę, chrztu i krótką sentencję lub dedykację. Tak spersonalizowany prezent na Chrzest może z pewnością będzie zdobił pokój dziecka przez długi czas.

Warto zwrócić uwagę na jakość oferowanego nadruku oraz wszystkie detale, dzięki którym obraz będzie prezentował się efektownie. Obrazy te zazwyczaj można zamawiać w przeróżnych rozmiarach od kilkudziesięciu aż do około stu centymetrów.

Księga pamiątkowa

Oryginalną propozycją prezentu na Chrzest od Chrzestnego dla chłopca i dla dziewczynki jest pamiątkowa księga, w której goście obecni na przyjęciu umieszczają wpisy z życzeniami lub wklejają zdjęcia wykonane podczas uroczystości. Karty księgi pamiątkowej są zupełnie czyste a okładka bywa ozdobiona pastelowymi wstążkami i grafikami dostosowanymi do płci maleństwa.

Wiele tego rodzaju albumów można dodatkowo personalizować uwzględniając chociażby imię dziecka i datę Chrztu. Taka pamiątka pozostanie z dzieckiem i jego rodzicami na długo przypominając o tym wyjątkowym dniu.

Obowiązki Chrzestnego

W dniu Chrztu ojciec chrzestny ma zadanie zatroszczyć się o świecę chrzcielną, a dokładnie odpalenie jej od paschału w odpowiednim momencie podczas ceremonii. W niektórych miejscach w Polsce praktykowany jest zwyczaj kupowania świecy właśnie przez chrzestnego w porozumieniu z rodzicami dziecka. Oprócz tego ojcowie chrzestni tak samo, jak matki chrzestne i pozostali goście czują się w obowiązku, by wręczyć dziecku z tej okazji prezent. Prezent od chrzestnej podobnie jak i od chrzestnego nie musi kosztować majątku. Większość osób decyduje się na obdarowanie malucha oraz jego rodziców gotówką, którą mogą oni przeznaczyć, chociażby na pokrycie kosztów uroczystości. Jednak będąc w roli ojca chrzestnego, warto zastanowić się nad zakupem dodatkowego prezentu, który będzie stanowił dla dziecka pamiątkę tego wydarzenia.

Prezent na chrzest od chrzestnego – podsumowanie

Niektórzy uważają, że osoba pełniąca rolę chrzestnego czy też chrzestnej, jest zobowiązana do zakupu jak najbardziej okazałego i wyróżniającego się prezentu. Jednak należy pamiętać, że Ojciec chrzestny ma za zadanie przede wszystkim troszczyć się i pomagać rodzicom w wychowaniu dziecka w wierze. Natomiast upominki stanowią jedynie dodatek, który z całą pewnością powinien być dopasowany do możliwości finansowych, a nie jedynie oczekiwań innych osób.

udostępnij ten post Swoim Znajomym

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pamiętaj, że możemy otrzymać prowizję, gdy klikniesz na nasze linki i dokonasz zakupu. Jednakże, nie ma to wpływu na nasze recenzje i porównania. Staramy się, aby wszystko było sprawiedliwe i wyważone, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru dla Ciebie.

ZOSTAŃMY W KONTAKCIE