Biała Szatka Do Chrztu – jaka powinna być?

biala-szatka-do-chrztu

Biała szatka do Chrztu to niezbędny element każdej uroczystości. Według tradycji szatkę kupuje Matka Chrzestna która to podczas uroczystości kładzie ją dziecku przy główce. Szatka jest symbolem czystości, niewinności oraz przynależności do Chrystusa.

Sakrament Chrztu Świętego i symbolika białej szatki

Chrzest Święty to najważniejszy Sakrament w życiu chrześcijanina. Nie bez powodu rodzice chcą ochrzcić swoją pociechę prawie w pierwszych dniach jego życia. Choć ta malizna, nie może decydować o wielu sprawach, to rodzice w jego imieniu podejmują decyzję o wprowadzeniu go do wspólnoty chrześcijańskiej.

Zmycie grzechu pierworodnego z którym każdy z nas przychodzi na świat i otrzymanie dzięki temu nowego życia jest możliwe tylko dzięki przyjęciu sakramentu Chrztu Świętego. I choć najczęściej wydarzenie to kojarzone jest z nowonarodzonymi dziećmi, to tak naprawdę Chrzest Święty przyjąć może każda osoba, w każdym wieku, niekoniecznie pełnoletnia.

Podczas tego obrzędu nowo ochrzczony przyjmuje białą szatę. Barwa ta, jest znakiem czystości i niewinności. Chrystus Zmartwychwstały przedstawiany w białej szacie symbolizuje triumf nad grzechem i śmiercią, a także świętość i radość ze zmartwychwstania i życia wiecznego. Śnieżno-biała pelerynka nadana dziecku to znak, że odtąd jest Dzieckiem Bożym.

Kiedy przekazujemy białą szatkę podczas Chrztu Świętego?

Po obrzędzie namaszczenia krzyżmem świętym matka chrzestna kładzie białą szatę na piersi dziecka, a ksiądz wypowiada następujące słowa:

„Stałeś się nowym stworzeniem i przyoblekłeś się w Chrystusa, dlatego otrzymujesz białą szatę. Niech twoi bliscy słowem i przykładem pomagają ci zachować godność dziecka Bożego, nieskalaną aż po życie wieczne”.

Ten moment nałożenia białej szaty przez matkę chrzestną, to kluczowy moment podczas ceremonii Chrztu Świętego, który symbolizuje niewinność i czystość oraz przejście na chrześcijańską drogę życia. Czasem można zauważyć, że szatkę na dziecku kładzie ksiądz, jednak najczęściej robi to matka chrzestna, która czyniąc ten gest zobowiązuje się do pomocy w wychowywaniu dziecka w wierze oraz w zgodzie z Ewangelią.

Wzory szatek do Chrztu Świętego

Przyjęcie białej szaty przez kandydata to jeden z symboli ceremonii Chrztu Świętego, dlatego biała szatka do chrztu dla dziecka będzie nie tylko znakiem, ale również piękną pamiątką. Wciąż wiele osób wybiera tradycyjny wygląd szatki, jednak w dzisiejszych czasach pojawia się coraz więcej ludzi idących z duchem czasu.

Dla pierwszych oczywistym wyborem będzie biała szatka do chrztu. Wystarczy niewielki skrawek tkaniny z wyhaftowanym imieniem oraz datą chrztu, który może być w kształcie pelerynki lub bluzeczki. Ponadto biała szatka do chrztu jest uniwersalna i możemy ją śmiało kupić zarówno dla dziewczynki jak i dla chłopczyka.

Dla tych drugich, bardziej postępowych, rynek oferuje mnóstwo przeróżnych wzorów i podzielić można je ze względu na kształt, kolor, a także materiał z którego zostały wykonane. Typowa szatka do chrztu dla dziewczynki to najczęściej biała tkanina na której różową nicią wyhaftowane zostały imię oraz data chrztu – analogicznie dla chłopczyka z tekstem wyhaftowanym bądź wydrukowanym w kolorze niebieskim.

Dodatkowo zarówno szatka do chrztu dla dziewczynki czy dla chłopczyka może być specjalnie udekorowana kwiatuszkami, czy kokardką lub większą kokardą przypominającą muchę wiązaną na wystawne bankiety.
Kolejną ciekawą propozycją, która choć zdecydowanie odbiega od wersji tradycyjnej, to na pewno warto zwrócić na nią uwagę – kolorowy i precyzyjny nadruk.

Tutaj w wyborze obrazka występuje zupełna dowolność poczynając od zdjęcia naszej pociechy, poprzez religijne obrazki – np. krzyż w bukiecie róż, gołąbka, anioła stróża, czy rysunkowego, dziecięcego aniołka, a na sentymentalnych krajobrazach kończąc. Wszystko możemy uzupełnić dodatkowo o cytat z Pisma Świętego, wierszyk, czy nasze, osobiste życzenia.

Jeśli poszukujemy indywidualnej i dedykowanej pelerynki, świetnym wyborem będzie szatka do chrztu z imieniem, datą chrztu oraz ze zdjęciem nowo ochrzczonego dziecka. Taka spersonalizowana szatka do chrztu to świetna pamiątka na lata, a matka chrzestna ma tą pewność, że jej prezent nie zostanie przekazany w spadku kolejnemu dziecku.

Niekiedy szatka do chrztu posiada dodatkowe troczki, dzięki którym możemy ją zawiązać pod szyją bez obaw, że spadnie.

Na pewno, nie jedna matka chrzestna zdecyduje się na przygotowanie własnoręcznie białej pelerynki. Wystarczą nawet niewielkie umiejętności krawieckie i hafciarskie, aby przyszyć koronkę, a szatka do chrztu z imieniem wyhaftowanym własnoręcznie, będzie wyjątkowym i unikatowym prezentem. Jeśli posiadamy większe doświadczenie w rękodzielnictwie, szatka wykonana na szydełku czy drutach, ozdobiona dodatkowo kokardką w kolorze odpowiednim, czy to dla dziewczynki, czy chłopca, będzie równie oryginalnym pomysłem.

Szatka do chrztu będzie wykonana z takiej tkaniny w zależności czy sami ją przygotujemy, czy kupimy. Lekki zwiewny materiał ze sztucznymi domieszkami zapewni, że szatka szybko się nie pogniecie i będzie ładnie leżeć. Z kolei dla osób, które są zwolennikami naturalnych materiałów mogą wybrać na przykład biały len. Choć mocno się mnie, to jego ogromnym plusem jest to, że równy splot nici pomoże nam wykonać własnoręcznie skromny napis.

Wybór naprawdę jest duży, ale warto zastanowić się na chwilę i kupić szatkę do chrztu, która nie tylko będzie użyta na kilka minut, ale pozostanie z naszym chrześniakiem lub chrześniaczką na wiele lat.

udostępnij ten post Swoim Znajomym

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pamiętaj, że możemy otrzymać prowizję, gdy klikniesz na nasze linki i dokonasz zakupu. Jednakże, nie ma to wpływu na nasze recenzje i porównania. Staramy się, aby wszystko było sprawiedliwe i wyważone, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru dla Ciebie.

ZOSTAŃMY W KONTAKCIE