Prezenty i Upominki na Chrzciny dla Chłopca i Dziewczynki

Prezent na Chrzest z jednej strony powinien stanowić pamiątkę na całe życie, z drugiej strony powinien być przeznaczony dla malucha (a nie rodziców), do tego dobrze gdy jest on niepowtarzalny.

Z pytaniem „Jaki prezent na Chrzciny” stają niemal wszyscy rodzice chrzestni i goście.

Każdy z nas ma trochę inne wyobrażenia o tym jaki prezent jest najwłaściwszy. Jedni szukają czegoś ponadczasowego, inni praktycznego, a jeszcze inni uważają, że najlepszym rozwiązaniem jest podarowanie pieniążków. To do nas jednak należy decyzja, my w dalszej części poradnika staramy się jedynie podpowiedzieć co można kupić na prezent na Chrzest.


Pieniążki

Pieniążki na prezent
Wręczanie gotówki
 wg niektórych jest najwłaściwszym, ale też najłatwiejszym rozwiązaniem problemu. Wierzą w to, że rodzice wiedzą najlepiej co jest małemu potrzebne. Pewnie mają w tym trochę racji, ale wiadomo, że prezent powinien być niepowtarzalny, ponadczasowy i być pamiątką tego wydarzenia. Pieniążki tej roli z pewnością nie pełnią.

Wsparcie finansowe proponujemy jedynie w przypadkach, kiedy sytuacja finansowa rodziców dziecka nie jest najłatwiejsza, a dodatkowe fundusze pozwolą im zakupić ubranka, kosmetyki czy też żywność na najbliższy okres życia malucha.

Jeżeli decydują się Państwo na taką formę prezentu warto dokupić małą książeczkę pamiątkową,  tubę z życzeniami lub laurkę z życzeniami, które często zawierają niewielką kopertę w której można umieścić pieniążki.

Proponujemy także do takiego prezentu dołożyć jakąś niedrogą niespodziankę specjalnie dla malucha. Może to być biblia ilustrowana dla dziecidrobna zabawka np. grzechotka czy też gryzak. Z pewnością te drobiazgi będą towarzyszyć maluchowi w kolejnych miesiącach jego rozwoju.


Złoty łańcuszek, bransoletka, medalik.

Złoty łańuszek na prezentTo właśnie złoty łańcuszek z medalikiem w dawnych czasach pełnił rolę „obowiązkowego” prezentu z okazji Chrztu. Z jednej strony był cenny (relatywna wartość złota w Polsce w latach 70 czy 80 była dużo wyższa niż obecnie), a z drugiej strony nawiązywał do chrześcijańskiego charakteru wydarzenia.

Chowany następnie w szkatułce domowej, leżał tam przez wiele lat lub ulegał zagubieniu. Taki prezent wydaje się być w dzisiejszych czasach dość niepraktyczny, a do tego dość drogi. A zatem co kupić na chrzciny dziś, gdy chcemy nawiązać do tradycji?

Oczywiście i dziś możemy sprezentować złoty łańcuszek (dużo bardziej pasuje taki prezent kupić dla dziewczynki), choć do wyboru mamy także kupno małej bransoletki z blaszką lub drobne dziewczęce kolczyki. Być może będą kiedyś stanowiły pierwszą biżuterię młodej damy.

Warto wspomnieć, że dla wielu kupowanie złotego krzyżyka jest niedopuszczalne, gdyż przynosi on wg przesądów pecha w życiu. Bezpieczniej wybrać medalik.


Srebrne pamiątki chrztu – smoczki, grzechotki, łyżeczki, i inne.

Srebrny smoczek - prezent na chrzcinyZastanawiając się, co kupić na chrzciny, wybór pada coraz częściej na Srebrne smoczki i grzechotki które są symbolem beztroskiego i wesołego dzieciństwaSrebrne łyżeczki już od wieków w krajach anglosaskich dawane w prezencie miały przynieść dobrobyt i szczęście obdarowanemu.

Dziś to dość często wybierany przez rodziców lub chrzestnych prezent z okazji Chrztu. Niepowtarzalne wzory, misterne zdobienia, najwyższej próby srebro (925) powodują, że są to małe dzieła sztuki jubilerskiej. Często posiadają schowek na pierwszy ząbek lub pukiel włosów. Pamiątki te po latach przypominają nam o naszym dzieciństwie.

Srebrne pamiątki posiadają jeszcze duży dodatkowy walor – zazwyczaj istnieje możliwość wygrawerowania na większości z nich podstawowych informacji o Dziecku. Są to najczęściej: imię, data i godzina narodzin, wzrost i waga w chwili narodzin. Dane te bez trudu pozyskamy od rodziców dziecka. Dodatkowa płytka ozdobna dołączona do gustownego pudełeczka w którym umieścimy srebrną pamiątkę może zawierać krótką dedykację oraz informację od kogo jest prezent.

Czyż nie chcielibyśmy dziś mieć takiej pamiątki z okresu naszego dzieciństwa?


Srebrne obrazki.

Srebrny obrazek - upominek na chrzest

Srebrne obrazki  to połączenie wyszukanego i nietuzinkowego upominku który może towarzyszyć dziecku przez wiele lat, z sakralnym symbolem matki z dzieciątkiem, Świętej rodziny lub aniołkiem. To coś, co kupić na chrzciny mogą na przykład rodzice chrzestni.

Obrazki te wykonane są najczęściej ze srebrnej blaszki przymocowanej do drewna. Na obrazkach dominują motywy związane z sakramentem Chrztu Świętego, Święta rodziną, Matką Boska z dzieciątkiem, i Aniołkami.

Srebrne obrazki z pewnością przyozdobią dziecinny pokój, możemy je także zawiesić na ścianie, nad łóżeczkiem lub postawić na półce.

Do każdego obrazka warto dołączyć płytkę na której możemy wygrawerować kilka słów na pamiątkę oraz informację od kogo jest prezent. Jest ona zamontowana na tylniej ściance obrazka.


Srebrne figurki

Figurki - prezent do chrztu
Aniołek z serduszkiem, róg obfitości, słonik na szczęście to przykładowe przedmioty wykonane ze srebra lub posrebrzane które mogą ozdobić pokój maluchaTego typu prezentysą wspaniałym dodatkiem do prezentu głównego. Do niektórych z nich także można dołączyć płytkę z wygrawerowaną dedykacją.


Ramki na fotografie i albumy na fotografie.

Albumy i ramki do zdjęć
Nie są to zazwyczaj ramki czy albumy, lecz najwyższej jakości wykończone często skórą czy srebrnymi dodatkami małe dzieła sztuki. Zadbajmy o to aby stały się one pamiątka na całe życie.

Najlepiej gdy już po Chrzcie Świętym zadbamy, aby w darowanej ramce znalazło się najładniejsze zdjęcie z ceremonii Chrztu, a album zapełnił zdjęciami maluszka w kościele, przybyłej rodziny i zabawnych zdjęć zrobionych w trakcie przyjęcia. Taki prezent po latach stanowi najcenniejszą pamiątkę. Jeżeli więc zastanawiacie się, co kupić na chrzciny, postawcie na tradycyjną oprawę fotograficzną.


Bukiety z ubrankami.

Bukiet kwiatów z ubrankami - ekstra prezent na chrzciny
Te bukiety 
z pewnością zrobią furorę podczas przyjęcia. Każdy z nich to artystycznie stworzona kompozycja kwiatów, liści, ozdób, i zawierające wkomponowane, odpowiednio poskładane ubranka w postaci śpioszków, czapeczek, body, skarpetek itp. Wszystkie w odpowiednim rozmiarze i kolorze.

To idealny dodatek do prezentu, takie pierwsze kwiatki dla malucha – piękne i praktyczne. Zwróćmy jedynie uwagę na rozmiar ubranek w bukiecie, zawsze bezpieczniej jest kupić nieco większe. To świetny pomysł dla wszystkich, którzy chcą kupić na chrzciny coś oryginalnego.


Prezenty praktyczne

Zabawki dla niemowlakow na chrzest

Wiele osób poszukuje na prezent czegoś bardziej praktycznego, rzeczy która mogła by służyć maluchowi przez kolejne miesiące, a może i lata jego dzieciństwa.

Z pewnością możemy w takim przypadku pomyśleć o różnego rodzaju matach edukacyjnych. Są one bardzo przyjemne w dotyku i posiadają przymocowane kolorowe elementy wydające  dźwięki czy też ciekawiące malucha kształty. Mata taka jest doskonałym „placem zabaw” malucha, rozwijając w nim postrzeganie kolorów, kształtów oraz rozwijające motorykę.

Bardzo ciekawą propozycją są leżaczki dla maluszków. Zamocowane na sprężystych nóżkach bujają się lekko podczas poruszania się bobasa. Doskonała rzecz aby położyć malucha który obserwuje nas podczas codziennych czynności a często zasypia. Leżaczki te często wyposażone są w różnego rodzaju ozdoby, grzechotki, elementy wydające dźwięki, co zwiększa zainteresowanie bobasa. Topowe modele potrafią nawet wibrować i wydawać dźwięki podobne zbliżone do bicia serca mamy, co powinno uspokoić i utulić do snu malucha.

Grzechotki, gryzaki, zabawki – to zawsze lubiane przez dzieciaków przedmioty, które być może nie stanowią głównego prezentu, lecz są wspaniałym dodatkiem do zabawy „od zaraz”. Gryzaki często zawierają w sobie specjalny płyn, a po włożeniu do lodówki stają się zimne, co w dalszej kolejności łagodzi ból jaki pojawia się u maluszków wraz z pojawianiem się pierwszych ząbków. Zwróćmy zawsze uwagę, czy dana zabawka może być używana przez najmłodsze dzieci. Stosowna informacja powinna znajdować się na opakowaniu (np. od 3 miesięcy, od 6 miesięcy itp.).

Pamiętamy, aby taki prezent skonsultować z rodzicami. Być może przedmiot który planujemy zakupić maluch już posiada, nie warto ich dublować, zawsze znajdziemy coś innego równie ciekawego i przydatnego, co można kupić na chrzciny.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *