Obowiązki Chrzestnych

Rola rodziców chrzestnych jest bardzo istotna, nie tylko podczas przygotowań dziecka do chrztu, lecz przede wszystkim przez całe jego życie.

Matka chrzestna

Matka chrzestna to „druga mama„, którą powinny połączyć z dzieckiem silne więzy.

Świadoma swoich zadań matka chrzestna przez wiele lat będzie uczestniczyć w życiu chrześniaka, objaśniać tajemnice wiary, dbać o przyjęcie sakramentów świętych. Pamiętajmy że prezenty, nawet te najcenniejsze, wręczane w późniejszych latach z okazji pierwszej komunii, pod choinkę czy na kolejne urodziny nie wypełniają wszystkich obowiązków jakie powinniśmy spełniać. Dobra matka chrzestna nie tylko uczestniczy we wszystkich uroczystościach, nie tylko obdarowuje dziecko ciekawym prezentem, ale pomaga w wychowywaniu dziecka, a przede wszystkim w jego duchowym rozwoju i świadomym uczestnictwie w życiu kościoła.

Podczas przygotowań ceremonii Chrztu, w zależności od rodzinnej tradycji, matka chrzestna ma różne zadania. Najczęściej możemy się spotkać ze zwyczajem kupowania ubranka dla malucha pieczeniem tortu. Dobrze też jest pomóc rodzicom dziecka w przygotowaniu przyjęcia, lub choćby zabrać malucha na długi spacer aby dać odsapnąć mamie. Zapytajmy się ich po prostu kilka dni przed ceremonią, w czym możemy pomóc.

Ojciec chrzestny

Zadania ojca chrzestnego wg prawa kanonicznego to dbanie o to, aby dziecko prowadziło chrześcijańskie życie. Poza tym ojciec chrzestny powinien być dla malucha autorytetem, wspierać go i być jego duchowym przewodnikiem.

Zgodnie z tradycją ojciec chrzestny ma być dla dziecka wsparciem i autorytetem. Kiedy trzeba, powinien zastąpić nieobecnego ojca. Odpowiedzialny ojciec chrzestny powinien uczestniczyć w codziennym życiu chrześniaka lub chrześniaczki na co dzień. Zabranie co jakiś czas chrześniaka na ciekawą wycieczkę do zoo, cyrku, na narty, nad morze, nie powinno być sytuacją niespotykaną.

Jeśli to możliwe uczestniczymy w przygotowaniach do Chrztu. Pomoc przy zakupach, „zorganizowanie” dodatkowych krzeseł, odebranie gości z dworca którzy przyjechali z daleka, pomoc w transporcie z i do kościoła – to typowe sprawunki w których możemy odciążyć rodziców malucha. Zapytajmy się ich po prostu kilka dni przed ceremonią, w czym możemy pomóc.

Według tradycji to ojciec chrzestny kupuje świecę do chrztu wraz ze stroikiem, i to on zapala ją podczas mszy od paschału. Jej zakup warto jednak wcześniej uzgodnić z rodzicami dziecka.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *